club logo

MUDEFORD SAILING CLUB
Dinghy sailing and racing in Christchurch Harbour

A unique friendly club that brings together sociable and competitive sailing in a safe harbour location

club logo

SUMMER SERIES 2018 - FINAL RESULTS

Place

Sailor

Boat

Races

 

 

 

 

 

 

Total

Discards

Series

Sails

 

 

 

17 Jun

1 Jul

15 Jul

27 Aug

 

 

 

Total

 

 

3 LAP FLEET

 

1

2

3

4

5

6

7

8

 

1

2

 

 

 

 

 

Discards

 

 

 

1

 

2

 

 

 

 

 

1

Andy Williams

Laser

2

3

6

21

21

21

1

2

77

21

21

35

5

2

Dave Holloway

Laser

1

2

21

21

21

21

2

1

90

21

21

48

4

3

Alan Dalziel

Laser

21

21

7

1

3

1

21

21

96

21

21

54

4

4

David Spencer

Laser

21

21

10

3

21

21

4

3

104

21

21

62

4

5

Mike & Wendy Roach

Wanderer

21

21

11

11

1

2

21

21

110

21

21

67.5

2

6

Joe & Colin Powell

RS Vision

3

1

1

21

21

21

21

21

110

21

21

68

3

7

Jane Challener

Laser

21

21

21

21

2

3

21

21

131

21

21

89

2

8

John Duffell

Laser

21

21

21

21

4

4

21

21

134

21

21

92

2

9

Chris Rowland

Radial

21

21

21

21

21

21

5

5

136

21

21

94

2

10

Martin Hiscock

Laser

21

21

21

21

5

6

21

21

137

21

21

95

2

11

Mark Collins

Radial

21

21

21

21

6

5

21

21

137

21

21

95

2

12

Clive Sampson

4.7

21

21

21

21

21

21

8

4

138

21

21

96

2

13

Rowena Hope

Radial

5

21

21

21

21

21

15

15

140

21

21

97.5

1

14

Tim Reid

Laser

21

21

2

21

21

21

21

21

149

21

21

107

1

15

Roy O'Callaghan

Laser

21

21

3

21

21

21

21

21

150

21

21

108

1

16

Josh Carmody

4.7

21

21

21

21

21

21

3

21

150

21

21

108

1

17

Hamish Scott-Dalgleish (HSC)

Radial

4

21

21

21

21

21

21

21

151

21

21

109

1

18

Jason Scammell

Radial

21

21

4

21

21

21

21

21

151

21

21

109

1

19

Peter Reid

Laser

21

21

5

21

21

21

21

21

152

21

21

110

1

20

Rob & Rachel Will

Trio

21

21

21

21

21

21

8

21

155

21

21

113

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DNE = Fleet + 1 =

21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 LAP FLEET

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Karen Thompson & Steve Hards

Hartley 2S0

4

4

1

1

10

10

3

5

38

10

10

18

4

2

Paul & Helen Dominey

Torch

10

10

2

3

10

10

4.3

4.3

53.5

10

10

33.5

2

3

Sue & Alec Batten

Urchin

10

10

4

2

10

10

4

4

54

10

10

34

4

4

Simon & Eleanor Muncer

Enterprise

10

10

10

10

2

2

7

7

58

10

10

38

4

5

Roy Smith

Comet Duo

10

10

10

10

1

1

10

10

62

10

10

42

2

6

Richard & Charli Batten

Hartley 2S0

10

10

10

10

10

10

1

2

63

10

10

43

2

7

Alan & Elaine Dalziel

Hartley 2S0

10

10

10

10

10

10

2

1

63

10

10

43

2

8

Nick & Billy Wilcox

RS Feva XL

10

10

10

10

10

10

7

3

70

10

10

50

2

9

Rob & Rachel Will

Hartley 2S0

10

10

10

10

10

10

10

6

76

10

10

56

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DNE = Fleet + 1 =

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

65

 

Average Points

Best 4 races

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[Home] [Join & Renew] [Directions and map] [Club Rules] [Discounts] [A short history] [Learning to Sail] [Club boats] [Social] [Racing] [Race Officers] [Open Regattas] [Opi results] [Mudeford Week] [Pete's Pics] [Mike's Pics] [Mike's Pics 2] [Results] [Championships] [Frostbite] [Icebreaker] [Spring] [Evening] [Saga] [Summer] [Autumn] [Early Bird] [Longman] [For Sale]