webcollect-email-logo
fb_icon_325x325
Twitter_logo_blue
logo-10
BuiltWithNOF
club logo

MUDEFORD SAILING CLUB
Dinghy sailing and racing in Christchurch Harbour

A unique friendly club that brings together sociable and competitive sailing in a safe harbour location

club logo

MUDEFORD WEEK 2017 - WEEK SERIES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Race 8

Places

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sailor

Crew

Club

Boat

Sail

Group

PN

 

Mins

Secs

Corr

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

Total

Discard

Series

Sails

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Total

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Flynn Atkins

CSC

Optimist

5040

Junior

1665

1 lap

DNS

6000

 

 

1

1

1

3

2

4

1

6

19

6

13

7

2

Dylan Philips

HSC

RS Tera Sport

2738

Junior

1432

1 lap

20

8

844

 

 

2

2

2

2

3

2

6

1

20

6

14

8

3

Mads Fry

 

CSC

Optimist

5472

Junior

1665

1 lap

DNS

6000

 

 

6

6

3

1

1

1

1.5

6

25.5

6

19.5

4

4

Jonty Gollings

HSC

RS Tera Sport

Junior

1432

1 lap

DNS

6000

 

 

3

3

6

6

6

6

6

6

42

6

36

3

5

Jasmine Carmody

Mudeford

RS Tera Sport

1176

Junior

1432

1 lap

DNS

6000

 

 

6

6

6

6

4

3

6

6

43

6

37

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DNS = Fleet + 1 =

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Av points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Oliver Philips

HSC

RS Tera Sport

2040

Junior

1432

2-lap

42

52

1796

 

 

6

4

6

4

2

1

3

11

37

11

26

8

2

Josh Carmody

Mudeford

Pico blue white

Junior

1330

2-lap

33

28

1510

 

 

3

10

5

9

1

3

4

2

37

10

27

8

3

Ian Pike

Sally Perry

HSC

Comet Duo

41

Sen

1202

2-lap

32

46

1636

 

 

7

5

3

1

5

5

5

7

38

7

31

8

4

Mike Goodman

Susie Goodman

Mudeford

Hartley 2S0

MSC 2

Sen

1300

2-lap

33

56

1566

 

 

2

3

1

3

10

18

9

4

50

18

32

7

5

Rachel Will

Alec Batten

Mudeford

Urchin

Phoenix

Sen

1450

2-lap

37

2

1532

 

 

1

8

11

12

8

7

1

3

51

12

39

8

6

Phil Walter

 

WGC SC

Comet

611

Sen

1204

2-lap

35

13

1755

 

 

9

9

7

13

3

6

6

10

63

13

50

8

7

Peter Nicholson

Mike Stagg

Mudeford

Urchin

10

AM

1450

2-lap

38

50

1607

 

 

18

18

9

10

7

2

2

6

72

18

54

6

8

Rick Shakesby

Shirley Shakesby

Mudeford

Wanderer 2S0

1301

Sen

1227

2-lap

36

55

1805

 

 

12

11

8

2

4

8

9

12

66

12

54

8

9

Roy Smith

 

Mudeford

Cormorant

208

Sen

1400

2-lap

DNS

6000

 

 

11

7

4

5

6.75

6.75

18

18

76.5

18

58.5

4

10

Paul Dominey

Helen Dominey

Mudeford

Torch

360

Sen

1450

2-lap

39

47

1646

 

 

4

6

10

6

18

18

7

8

77

18

59

6

11

Stephen Powell

Eleanor Powell

Mudeford

Wanderer 2S0

1368

Sen

1227

2-lap

34

0

1663

 

 

13

12

13

7

6

4

18

9

82

18

64

7

12

Annette Walter

WGC SC

Comet

323

Sen

1204

2-lap

31

51

1587

 

 

5

2

2

18

18

18

18

5

86

18

68

4

13

Jon Roach

 

Mudeford

RS Feva 1S0

856

Sen

1260

2-lap

DNS

6000

 

 

8

1

4.5

4.5

18

18

18

18

90

18

72

2

14

Ted Marchant

Dave Jones

Mudeford

Comet Duo

42

AM

1202

2 lap

39

6

1952

 

 

18

18

12

8

18

18

9

13

114

18

96

4

15

Roy O'Callaghan

Holly O'Callghan

Mudeford

Hartley 2S0

MSC 3

Sen

1300

2-lap

16

Ann Hooper

 

Mudeford

Comet

43

AM

1204

2-lap

DNS

6000

 

 

10

18

18

18

18

18

9

18

127

18

109

2

17

Adrian Hyde

 

Hawley

Laser Vago

217

Sen

1120

2-lap

41

2

2198

 

 

18

18

14

11

18

18

18

14

129

18

111

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DNS = Fleet + 1 =

18

 

1 lap only

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Snelling Winner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Tim Reid

 

Mudeford

Laser

184297

Sen

1097

3-lap

36

26

1993

 

 

1

1

1

1

1

1

1

1

8

1

7

8

2

Dave Holloway

Mudeford

Laser

180945

Sen

1097

3-lap

36

30

1996

 

 

2

2

3

4

2

3

2

2

20

4

16

8

3

John Challener

Mudeford

Laser

23

Sen

1097

3-lap

36

57

2021

 

 

3

3

2

3

4

2

3

4

24

4

20

8

4

Alan Tarrant

 

HSC

Radial

197763

Sen

1139

3-lap

37

57

1999

 

 

4

4

8

2

3

4

4

3

32

8

24

8

5

Andy Williams

Mudeford

Aero 7

1176

Sen

1071

3-lap

Safety

6000

 

 

5

7

11

7

5

13

7

6

61

13

48

7

6

Jane Challener

Mudeford

4.7

191328

Sen

1200

3-lap

41

11

2059

 

 

11

9

13

13

10

9

5

5

75

13

62

8

7

Alan Dalziel

 

Mudeford

Laser

204878

Sen

1097

3-lap

38

36

2111

 

 

6

6

5

7

28

28

8

6

94

28

66

6

8

Roy O'Callaghan

Mudeford

Laser

6

Sen

1097

3-lap

DNS

6000

 

 

10

5

6

6

6.75

6.75

28

28

96.5

28

68.5

4

9

Lorrian Wells

HSC

Radial

723

Sen

1139

3-lap

40

56

2156

 

 

24

28

4

9

8

6

12

8

99

28

71

7

10

Kerry Carmody

Mudeford

Radial

2468

Sen

1139

3-lap

42

2

2214

 

 

8

10

12

14

7

14

13

10

88

14

74

8

11

Joe Reid

 

Mudeford

4.7

156427

Junior

1200

3-lap

43

37

2181

 

 

15.5

15.5

16

15

12

10

6

9

99

16

83

6

12

Kelvin Witt

 

Mudeford

Radial

199997

Sen

1139

3-lap

Safety

6000

 

 

13

8

19

12

15

11

15

11

104

19

85

7

13

Abi Hayles

 

CSC

4.7

170615

Junior

1200

3-lap

44

17

2214

 

 

28

28

18

11

9

7

10

10

121

28

93

6

14

Chris Perry

 

HSC

Laser

160437

Sen

1097

3-lap

45

29

2488

 

 

9

11

20

12

13

16

18

14

113

20

93

8

15

Rob Will

Max Will

Mudeford

Comet Trio 2S0

401

Sen

1137

3-lap

44

48

2364

 

 

17

12

14

17

16

8

19

13

116

19

97

8

16

Ian Phillips

 

Mudeford

Laser

205150

Sen

1097

3-lap

46

48

2560

 

 

15

13

17

18

11

15

14

15

118

18

100

8

17

Clive Sampson

Mudeford

Radial

9

AM

1139

3-lap

OCS

5001

 

 

12

14

15

19

23

12

16

21

132

23

109

8

18

Annette Walter

WGC SC

Comet

323

Sen

1204

3-lap

DNS

6000

 

 

28

28

28

5

6

5

11

28

139

28

111

4

19

David Spencer

Mudeford

Laser

187518

Sen

1097

3-lap

OCS

5001

 

 

14

15

10

16

23

20

28

21

147

28

119

7

20

Tom Will

 

Mudeford

Radial

123999

Junior

1139

3-lap

43

53

2312

 

 

16

17

22

21

18

19

17

12

142

22

120

8

21

Tom Reid

Bronte

Mudeford

420 2S0

52235

Junior

1159

3-lap

40

59

2122

 

 

7

20

9

25

28

28

28

7

152

28

124

5

22

Martin Hiscock

Mudeford

Radial

190840

AM

1139

3-lap

50

35

2665

 

 

18

16

21

20

17

18

20

17

147

21

126

8

23

Tim Calvert

 

Mudeford

4.7

5724

AM

1200

3-lap

DNS

6000

 

 

19

18

23

23

22

21

22

28

176

28

148

7

24

John Phelps

 

HSC

Radial

160012

Sen

1139

3-lap

DNS

6000

 

 

28

28

7

10

28

28

28

28

185

28

157

2

25

Jon Roach

 

Mudeford

Radial

62

Sen

1139

3-lap

OCS

5001

 

 

28

28

28

28

14

17

28

21

192

28

164

3

26

Peter Reid

 

Mudeford

Laser

212147

Sen

1097

3 lap

DNS

6000

 

 

21

22

28

28

28

28

9

28

192

28

164

1

27

Chris Rowland

Mudeford

Radial

53133

Sen

1139

3-lap

48

57

2579

 

 

28

28

27

27

28

28

28

16

210

28

182

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DNS = Entries + 1 =

28

 

2 laps only

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rodway Winner

 

 

288

 

 

 

 

Average points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Equal on corecction

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[Home] [Join & Renew] [Directions and map] [Club Rules] [Open Day] [Learning to Sail] [Club boats] [Discounts] [Racing pages] [Race Officers] [Social] [Open Regattas] [Opi Regatta] [Mudeford Week] [Entry form] [Picture?] [SIs] [Weekend Series] [Week Series] [Ladies' Race] [MW Photos] [Results] [For Sale] [A short history]